Cricket network logo
west end redbacks logo adelaide strikers logo Team Logo

Youth Squads

Under 15 Male

See the full male Under 15 youth squad list for 2021-22 here.


The Cricket Australia Underage National Championships

The National Championships are a cornerstone of the Cricket Australia High Performance pathway and have seen today’s stars such as Michael Clarke, Kane Richardson, Megan Schutt and Meg Lanning all come through and develop into the stars they are today.

For more information, including match programs and team lists, visit http://www.nationalchamps.com.au/

SACA U15 (Male) Pathway Carnival – 2021/22

 

The following players are selected into a squad of sixty-three (63) to play up to four (4) x 50-over games in the SACA U15 Pathway Carnival at Karen Rolton Oval complex (Park 25 Ovals).

 

Adelaide

Jack Appleton

Adelaide

Jackson Heidenreich

Adelaide

Nathan D'Souza

Adelaide

Noah Roberts-Thomson

Adelaide

Riley Attenborough

East Torrens

Luke Szabo

East Torrens

James Gray

East Torrens

Alex Clark

Northern Districts

Alex Pool

Northern Districts

Jace Richardson

Northern Districts

Aidan Hockley

Port Adelaide

Caleb Hill

Port Adelaide

Manmohan Dhillon

Port Adelaide

Mitchell Scholes

Prospect

Henry Xenophou

Prospect

Joseph McGee

Glenelg

Kuwerdeep Singh

Glenelg

Reuben Brookes

Glenelg

Finn Crouch

Southern District

Milan Roka

Southern District

Leroy Hagon

Southern District

Keaton Weyer

Sturt

Joseph Raphael

Sturt

Isaac Trewartha

Sturt

Max Matheson

Sturt

Lachlan Ranaldo

Sturt

Harry WILLIS

Tea Tree Gully

Rylan Watt

Tea Tree Gully

Matt Leray

Tea Tree Gully

Jack Aworth

Tea Tree Gully

Liam Costello

Tea Tree Gully

Dominic Zappia

West Torrens

Archie Robertson

West Torrens

Alex Cappelluti

West Torrens

Ryan Paul

Woodville

William Rayner

Woodville

Roman Crawford

Woodville

Cooper Reschke

Woodville

Dash Autio-Parke

Kensington

Veer Mehra

Kensington

Jim Kelly

Kensington

Ryan Percival

Adelaide Hills / Kensington

James Bedford

Adelaide Hills / Sturt

Noah Dunn

Adelaide Hills / East Torrens

Liam Kemp

Barossa & Light / Northern Districts

Harrison Pringle

Barossa & Light / Northern Districts

Hayden Schiller

Barossa & Light / Northern Districts

Elijah Murch

South East / Glenelg

Harry Hosking

Barossa & Light

Jye Schutz

Upper North

Trey Luteria

Adelaide Hills / Sturt

Levi Llewellyn

Eyre Peninsula

Marlie Fauser

Eyre Peninsula

Rueben Hill

Eyre Peninsula

Ashton Hartwig

Adelaide Hills / Sturt

Harley Barker

Adelaide Hills / Sturt

Jay Temme

South East

Elwood Geary

Mid North / Wood

Henry Fogden

Mid North / Wood

Archie Jones

Murray Districts

Flynn Andrew

Mid North

Ned Bowman

Mid North

Connor McAllum

 

**venues & dates were subject to change pending Australian First Class schedule changes.

 

The SACA U15 Pathway Carnival schedule:

 

Game 1 : Sunday October 24th @ Park 25 Ovals

Game 2 : Sunday October 31st @ Park 25 Ovals

Game 3 : Sunday November 7th @ Park 25 Ovals

Game 4 : Sunday November 14th @ Park 25 Ovals

*** The playing schedule was changed to the Sundays noted above due to a clash with the Sheffield Shield fixturing during Sept/Oct school holidays.

 

Following the SACA U15 Pathway Carnival some players will be selected to represent a SACA Youth Team to compete in the Independent Schools Cup (January 24th to 28th), which will be selected prior to December 24th. For players who miss selection for the Independent School Cup, SACA Pathway programs have the flexibility to add players at any time based on performances and development throughout the season.

 

SACA Pathway Coaches will continue to monitor the performances and development of all players throughout the season, which will culminate in selecting the SACA Pathway U17 Academy Squad (2022 winter program).

Secondary School Sports SA

SACA is proud to join with SSSSA and Tour Manager, John Nash, to provide interstate cricket opportunities for secondary school students.

For more information on SSSSA cricket, visit their website here